Nieprzyjemne czasy

Raquel Jaramillo znana również jako R.J. Palacio przez pewien czas w ogóle nie myślała o tym, żeby pisać książki. Owszem przyczyniała się do ich powstania, ponieważ jest graficzką. Tworzyła piękne obrazki do wielu książek dla dzieci. Jej talent jest naprawdę ceniony w tej kwestii. Jednak sama nie zamierzała pójść w tym kierunku. Aż do pewnego czasu. W 2012 roku wydała “Cudownego chłopca’ który rozszedł się w aż 5 milionach kopii. Liczby mówią same za siebie. Jednogłośnie jej książka została okrzykniętą jako ta, która umie nauczyć dzieci wrażliwości. Wiele osób twierdziło, że tak świetnie skomponowanej pozycji nie ma. Czy teraz jej “Biały ptak” przebije sukces “Cudownego chłopaka”? 2020 rok da nam odpowiedź na to pytanie.

Szczere uczucia

Trzeba przyznać, że ta amerykańska pisarka, która pochodzi z rodziny kolumbijskich imigrantów doskonale wie, jak pokazać najczystszą formę uczuć dzieciom. W wielu książkach tego brakuje. Bardzo często rodzice mają problem z wytłumaczeniem dziecku o co tak naprawdę chodzi np. ze wspomnianą wyżej wrażliwością. Nie każda książka zawiera odpowiedź na to pytanie. Pozycje R.J Palacio zawierają jednak doskonałą odpowiedź na ten temat. mówią one również o innych, szczerych uczuciach, jak chociażby odwaga, siła, hart ducha i przede wszystkim dobroć. Czy wiemy jak wytłumaczyć czym jest naprawdę bezinteresowna, nie wymagająca niczego dobroć? Nie. To dlatego warto sięgnąć po tą książkę. Znowu mamy tutaj do czynienia z Julianem, który z poprzedniej książki znany był z tego, że gnębił Augusta. Czy i tym razem Julian da nam się poznać ze złej strony?

Wspomnienia babci

Chłopiec przez przypadek poznaje historie swojej babci. Jej dzieciństwo nie było tak łatwe, jak dzieci współczesnych. W czasach, kiedy ona była dzieckiem na świecie szalała II wojna światowa. Ludzie musieli walczyć i to w dosłowny sposób o swoje życie. Tak również było w przypadku babci Juliana. Ona również musiała ukrywać się przed nazistami, jeżeli chciała przeżyć. Znajdowała się we Francji, gdzie życie było bardzo ciężkie. Gdyby nie pomoc pewnego chłopca, którego spotkała na swojej drodze, to mogłaby tych czasów nie dożyć. “Biały ptak” opowiada wspaniałą historię (https://www.taniaksiazka.pl/bialy-ptak-cudowny-chlopak-r-j-palacio-p-1345624.html), która wzruszy nie tylko dziecko, ale również dorosłych podczas wspólnego czytania. Książka pozostawia w nas jednak odrobinę nadziei – zawsze kiedy wydaje nam się, że jesteśmy w beznadziejnej sytuacji, która nawet będzie zagrażała naszemu życiu, całkiem możliwe, iż jednak znajdziemy z niej wyjście. Nie można tylko podupadać na duchu i trzeba z uśmiechem spoglądać zawsze przed siebie.

Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com